onkolodzy.info

Onkologia - artykuły

Przetworzone mięso a rak żołądka

Dział: onkologia

Zjadanie w coraz większych ilości przetworzonego mięsa, np. bekonu, kiełbasy czy wędzona szynka, zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka - ogłosili naukowcy szwedzcy w piśmie Narodowego Instytutu Raka.

Ryzyko pojawienia się nowotworu żołądka u danej osoby wzrasta od 15 do 38 proc. wówczas, porcja zjadanego przetworzonego mięsa zwiększa się z dnia na dzień o 30 gram - obliczyli naukowcy szwedzkiego Karolinska Institute.

Wykazali to w ponownej analizie wyników 15 wcześniejszych badań, prowadzonych na 4.704 osobach. Wykonano je w latach 1966-2006.

Najnowsza praca dała "jednoznaczne" wyniki - oznajmili Szwedzi. Jak podkreśliła jedna z autorek badań, Susanna Larsson, wyniki "pokazują jasno, że istnieje związek pomiędzy coraz większym spożyciem produktów z przetworzonego mięsa oraz rakiem żołądka".

Często przetworzone mięso solono, wędzono lub dodawano do niego związki azotu, aby przedłużyć jego trwałość. To właśnie może się wiązać ze wzrostem ryzyka rozwoju raka żołądka.

Jak przypomnieli eksperci, nowotwór żołądka jest czwartym pod względem powszechności typem nowotworu i przyczyną niemal jednej dziesiątej wszystkich zgonów z powodu raka.(PAP)
Polityka Prywatności