onkolodzy.info

Onkologia - artykuły

Rak jelita grubego należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych mężczyzn i kobiet. W ramach finansowanego przez UE projektu badawczego analizowano potencjalne biomarkery do przewidywania ryzyka tej choroby.
Terapia hadronowa wykorzystuje wiązki naładowanych cząstek (jonów) do zniszczenia komórek nowotworowych. Projekt ENVISION poświęcony był opracowaniu narzędzi do obrazowania w czasie rzeczywistym, umożliwiających precyzyjną i całkowitą eliminację guza.
Przyleganie komórek ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się i integralności tkanek. Naukowcy z UE badali grupę cząsteczek, kadheryny, które odgrywają kluczową rolę w przyleganiu komórek do siebie i formowaniu przez nie stabilnych tkanek o dokładnie określonych właściwościach mechanicznych.
Coraz częstsze występowanie przypadków nowotworów głowy i szyi (NGS) w Europie i Stanach Zjednoczonych uwidacznia konieczność ustalenia czynników przyczynowych. Badacze pracują nad rozszyfrowaniem roli zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w rozwoju nowotworów głowy i szyi.
Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Nie maleje więc potrzeba poznania mechanizmów odpowiadających za powstawanie, progresję i przerzuty nowotworu.
Zrozumienie, w jaki sposób guzy rozprzestrzeniają się i tworzą przerzuty, ma kluczowe znaczenie dla możliwości leczenia raka. Duże europejskie konsorcjum naukowe zajęło się hipoksją, poszukując informacji na ten temat.
Ostatnie badania naświetliły rolę metabolizmu w rożnych nowotworach złośliwych ludzi. Pirogronian jest istotny dla metabolizmu komórkowego w mitochondriach i jego regulacja może być zmieniona w komórkach nowotworowych.
Na raka płuc według danych WHO umiera rocznie około 1,4 mln ludzi. To jeden z nowotworów o najwyższej śmiertelności w Polsce, zarówno wśród mężczyzn, jak i – od niedawna – wśród kobiet. Jak wesprzeć chorych w walce o jakość życia w trakcie choroby nowotworowej i po jej przebyciu? Cenne wnioski dla służby zdrowia przynoszą badania z wrocławskiego wydziału Uniwersytetu SWPS.
Aby bezpiecznie korzystać ze słońca, przed sezonem letnim warto udać się do dermatologa na badanie znamion, pieprzyków i przebarwień. Zmiany te mogą być pierwszym objawem czerniaka skóry, który - wcześnie wykryty - daje możliwość wyleczenia nawet w 90%. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.
Dobiegł końca projekt „Wielkości pomiarowe w radioterapii z uwzględnieniem efektów biologicznych” (BioQuaRT). Naukowcy zrzeszeni w organizacji EURAMET EMPR poszukiwali nowych metod metrologicznych pozwalających na optymalizację planowania leczenia nowotworów z zastosowaniem radioterapii.
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań wzrosła aż o 400% - alarmują eksperci.
Czerniak dotyczy tylko zmian skórnych? Nic bardziej mylnego! Często nie zdajemy sobie sprawy, że może występować także w gałce ocznej. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.
Lekarze nie mają wątpliwości – rak to główny zabójca naszych czasów, który ustępuje jedynie chorobom układu krążenia. Aktywność fizyczna może oddalić perspektywę zachorowania na nowotwory, a także pomóc w walce z już zdiagnozowaną chorobą.
Czerniak to nowotwór wywoływany przez mutacje melanocytów skóry. Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw czerniakowi, która miałaby także działanie prewencyjne, wciąż stanowi poważne wyzwanie.
Czerniak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych o wysokim wskaźniku śmiertelności. Niemal 60% przypadków wykazuje mutacje w genie kinazy BRAF (w pozycji 600), lecz wydaje się, że do transformacji nowotworowej niezbędne są też dodatkowe zdarzenia genetyczne.
Współczesne terapie medyczne, stosowane w przewlekłej białaczce szpikowej, nie pozwalają na pełne wyleczenie pacjentów. Skuteczniejsze strategie walki z tą chorobą mogą się pojawić dzięki wiedzy o odkrytych w warszawskim Instytucie Nenckiego nowych szlakach sygnałowych w komórkach białaczki.

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że tylko połowa ankietowanych potrafi prawidłowo rozpoznać podejrzane znamiona na skórze. Znajomość przyczyn powstawania nowotworów i zasad profilaktyki onkologicznej może uratować życie, ale nadal wiemy na ten temat za mało.

Pierwsze spotkanie techniczne partnerów projektu dofinansowanego ze środków UE, który ma poprawić wskaźnik usuwania guzów nowotworowych, odbyło się niedawno w Brukseli.
Rak szyjki macicy wciąż stanowi temat tabu – tylko 1 na 3 Polki ma aktualne badanie cytologiczne. – Ten typ nowotworu wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Jeśli kobieta o siebie dba, to nie ma powodów do obaw – mówi dr Karolina Walaśkiewicz-Ogórek, specjalistka ginekologii i położnictwa, ekspert kampanii Rakoobrona.
O wszystkich funkcjach i dysfunkcjach organizmu decydują miliardy cząsteczek chemicznych. Nowe techniki eksperymentalne umożliwiają badanie zmian chemicznych odgrywających rolę w raku piersi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności